15. oktobris - Starptautiskā krājaizdevu sabiedrību diena!

     15.oktobrī jau 72.gadu pēc kārtas tiek atzīmēta Starptautiskā krājaizdevu sabiedrību diena. Šogad šī diena tiks atzīmēta īpaši, jo pēdējās desmitgades laikā krājaizdevu sabiedrību kustība pasaulē ir piedzīvojusi milzīgu izrāvienu savā attīstībā. Kopš 2010.gada krājaizdevu sabiedrību biedru skaits ir audzis par 59%, pārsniedzot 291 miljonu biedru 118 pasaules valstīs, un arī Latvijā krājaizdevu sabiedrību biedru skaits ik gadus palielinās.

     Latvijā darbojas 35 krājaizdevu sabiedrības, kas apvieno vairāk nekā 20 tūkstošus biedru, un šo krājaizdevu sabiedrību kopējie aktīvi sasniedz 33,2 miljonus eiro. Latvijā strādājošajās krājaizdevu sabiedrībās veikto noguldījumu apjoms ir pārsniedzis 24 miljonus eiro, un to izsniegto aizdevumu apjoms – 25 miljonus eiro, turklāt pēdējo desmit gadu laikā šie rādītāji ir pieauguši trīskārtīgi.

     Latvijas arodbiedrību krājaizdevu sabiedrības valdes priekšsēdētāja Olga Kazačkova stāsta: “Krājaizdevu sabiedrības Latvijā ir bijušas populāras pirms simts  gadiem, un pēdējo desmit gadu laikā sabiedrība arvien augstāk novērtē iespēju kooperēties, tādējādi iegūstot izdevīgāku pieeju finanšu pakalpojumiem, turklāt – pašiem kļūstot par krājaizdevu sabiedrības līdzīpašniekiem. Arī esošā vīrusa pandēmijas radītā krīze mudina iedzīvotājus atbildīgāk izturēties pret savām finansēm, veidot uzkrājumus un sakārtot saistības, un arī šajā situācijā daudziem iedzīvotājiem atklājums ir krājaizdevu sabiedrību radītās iespējas.”

      Viena no lielākajām un senākajām krājaizdevu sabiedrībām Latvijā ir Latvijas arodbiedrību krājaizdevu sabiedrība (LAKS), kura šogad atzīmē savas pastāvēšanas 25.gadadienu. Krājaizdevu sabiedrība ir dibināta 1995.gadā ar nosaukumu “Dzelzceļnieks KS” un veiksmīgi strādāja kā dzelzceļnieku arodbiedrības krājaizdevu sabiedrība. Kopš 2009.gada tās biedri un klienti nav tikai dzelzceļnieki un viņu ģimenes, bet arī citu nozaru arodbiedrību biedri. Paplašinoties biedru lokam krājaizdevu sabiedrības vēsturiskais nosaukums vairs neraksturoja tās biedru struktūru. Tādēļ 2019.gadā tika pieņemts lēmumu to mainīt uz tagadējo - Latvijas arodbiedrību krājaizdevu sabiedrība (LAKS).

      LAKS saknes meklējamas pirmās Latvijas brīvvalsts laikos, kad viena no lielākajām krājaizdevu kasēm Latvijā bija Latvijas Dzelzceļnieku biedrībai. Savu darbību tā uzsāka 1920. gadā, un LAKS ir uzskatāma par šīs krājaizdevu kases turpinājumu.

      2020.gadu LAKS uzsāka ar aktīviem 10 milj. eiro vērtībā. 2019. gada laikā noguldījumu apjoms pieauga par 15.5%, sasniedzot 7,4 miljonus eiro, savukārt kredītportfeļa apmērs sasniedza 8,3 miljonus eiro.

      2019.gada laikā visā pasaulē par krājaizdevu sabiedrību biedriem kļuva 17 miljoni cilvēku, un tas ļāva sasniegt līdz šim augstāko rādītāju biedru skaita ziņā – 291,4 miljoni biedru 118 valstīs. Pēdējās dekādes laikā krājaizdevu sabiedrību biedru skaita pieaugums novērojams teju visos pasaules reģionos, tomēr visizteiktākais tas ir bijis Latīņamerikas valstīs (153%), Āfrikā (143%) un Āzijā (81%). Eiropā krājaizdevu sabiedrību biedru skaits pēdējā desmitgadē audzis par 8%, pārsniedzot 9 miljonu biedru atzīmi.

      Kā galveno faktoru, kas veicinājis šādu izaugsmi, var minēt krājaizdevu sabiedrību reaģēšanu uz savu biedru vajadzībām, kā prioritāti virzot nevis peļņas gūšanu, bet gan savu biedru labklājību un ekonomiskās iespējas. Šis ir arī viens no galvenajiem faktoriem, kas atšķir krājaizdevu sabiedrības no citām finanšu iestādēm. Nenoliedzamu lomu izaugsmē spēlē arī piedāvāto pakalpojumu klāsta paplašināšana un mūsdienu tehnoloģiju sniegto iespēju aktīva ieviešana, nodrošinot vienkāršāku un ērtāku piekļuvi krājaizdevu sabiedrību sniegtajiem pakalpojumiem plašākai sabiedrības daļai.

 

 Papildus informācijai:

Latvijas arodbiedrību krājaizdevu sabiedrības (LAKS)

Valdes priekšsēdētāja Olga Kazačkova

Tālrunis 29445636

www.laks.lv